COUNTY ASSEMBLY MEMBERS

S/N NAME COUNTY CONSTITUENCY WARD
 TANA RIVER COUNTY
1 MUSA WARIO SHURA TANA RIVER GARSEN KIPINI WEST
2 BORU DELA MASHA TANA RIVER GARSEN GARSEN CENTRAL
3 MAKA BARU JARSO TANA RIVER GALOLE WAYU
4 HARUN HASSAN ODHOWA TANA RIVER BURA CHEWELE
5 IBRAHIM SALAH ADOMOW TANA RIVER BURA BANGALE
6 HASSAN OMAR KORTUMO TANA RIVER NOMINATED NOMINATED
7 RAHMA ENO MOHAMED TANA RIVER NOMINATED NOMINATED
8 RUKIA DARA WAYAMO TANA RIVER NOMINATED NOMINATED
 GARISSA COUNTY
9 ABDI ALI OWSAHAI GARISSA DADAAB DERTU
10 MOHAMED ADEN ALI GARISSA IJARA HULUGHO
11 QUEEN TERESIA TITUS MUSAU GARISSA NOMINATED NOMINATED
 WAJIR COUNTY
12 OMAR MOHAMED ELMI WAJIR WAJIR NORTH KORONDILE
13 MOHAMUD GABANE NOOR WAJIR TARBAJ SARMAN
14 HAMDI OMAR ADEN WAJIR WAJIR SOUTH BENANE
15 OSMAN MOHAMED ABDILE WAJIR WAJIR SOUTH IBRAHIM URE
16 DAHABA YUSUF FARAH WAJIR NOMINATED NOMINATED
17 UBAH ABDIKARIM HASSAN WAJIR NOMINATED NOMINATED
18 MULKI DAUD SHEIKH WAJIR NOMINATED NOMINATED
 MARSABIT COUNTY
19 SORA GUYO HUKA MARSABIT NORTH HORR NORTH HORR
20 ACHINYA JACKSON LOCHWA MARSABIT NORTH HOR ILLERET
21 CECILIA SUBE JOHN MARSABIT NOMINATED NOMINATED
 KITUI COUNTY
22 JOSEPH NZUNGI NGWELE KITUI MWINGI NORTH NGOMENI
23 ANGELINE MBULA MUTHUI KITUI MWINGI NORTH KYUSO
24 DOMINIC KILONZO KAUTHI KITUI MWINGI NORTH TSEIKURU
25 SAMUEL MURIUNGI IKUNGA KITUI MWINGI NORTH THARAKA
26 JOYCE MWENDE MUTEMI KITUI MWINGI WEST KYOME/THAANA
27 TITUS NDEMWA MBITI KITUI MWINGI WEST NGUUTANI
28 PATRICK MUNYITHYA MUTUA KITUI MWINGI WEST MIGWANI
29 BERNARD MWANGANGI MUNYASYA KITUI MWINGI CENTRAL CENTRAL
30 PATRICIA KISIO KIMANZI KITUI MWINGI CENTRAL KIVOU
31 NELSON KILONZO KITEMA KITUI MWINGI CENTRAL NGUNI
32 JACOB KILONZI MAUNDU KITUI MWINGI CENTRAL NUU
33 DEIYS MAITHYA MUKALA KITUI MWINGI CENTRAL WAITA
34 STEPHEN MWENDWA KITHUKA KITUI KITUI WEST MUTONGUNI
35 ANTHONY KYALO MUTHUI KITUI KITUI WEST MATINYANI
36 STEPHEN KILUU WAMBUA KITUI KITUI WEST KWA /MUTONGAKITHUMULA
37 GEORGE SOUZA KILILIKU KITUI KITUI RURAL KWAVONZA/YATTA
38 NZUKI WAMBUA KITUI KITUI RURAL KANYANGI
39 FELIX KINUVA KAUVI KITUI KITUI CENTRAL MIAMBANI
40 DANIEL NGOIMA KIMANZI KITUI KITUI CENTRAL TOWNSHIP
41 MWENDWA MUNYOKI KITUI KITUI CENTRAL MULANGO
42 BONIFACE MAUNDU KATUMBI KITUI KITUI CENTRAL KYANGWITHYA EAST
43 NZYONI MANGUYE KITUI KITUI EAST VOO/KYAMATU
44 JAMHURI MWANGO KITUI KITUI SOUTH IKANGA/KYATUNE
45 JACKSON NZANGI MWANDUKA KITUI KITUI SOUTH MUTOMO
46 JAMES MUTUNGA MUNUVE KITUI KITUI SOUTH KANZIKO
47 PETER MWIKYA KILONZO KITUI KITUI SOUTH ATHI
48 JENIPER NZAMBA MUNUVE KITUI NOMINATED NOMINATED
49 JOHN KIMATTHI NYAMAI KITUI NOMINATED NOMINATED
50 RUTH MALINDA KUNYUMU KITUI NOMINATED NOMINATED
51 MARY NGINA MBANDI KITUI NOMINATED NOMINATED
52 IRENE CHEROTICH MUVEA MITAU KITUI NOMINATED NOMINATED
53 BEATRICE VELESI MUSYOKA KITUI NOMINATED NOMINATED
54 COLLETA KOLI KIMANZI KITUI NOMINATED NOMINATED
55 YESTANDINAH MESSI CHAWANA KITUI NOMINATED NOMINATED
56 ANGELA M. KANZA KITUI NOMINATED NOMINATED
57 RHODA WAMBUA KITUI NOMINATED NOMINATED
58 PHOEBE BERNARD KISEE KITUI NOMINATED NOMINATED
59 MARY P. NDUMBU KITUI NOMINATED NOMINATED
 MACHAKOS COUNTY
60 ALEXANDER NZAMBU KATHINZI MACHAKOS MASINGA KIVAA
61 JOSHUA KIILU MWONGA MACHAKOS MASINGA MASINGA CENTRAL
62 ISAAC MUTUKU MUINDE MACHAKOS MASINGA EKALAKALA
63 PETER NZIOKI MACHAKOS MASINGA MUTHESYA
64 DAVID KIVIU MANYOLO MACHAKOS YATTA MATUU
65 FELIX MUTUNGA NGUI MACHAKOS YATTA KATANGI
66 PETER MUNYWOKI NZOKA MACHAKOS MATUNGULU MATUNGULU NORTH
67 WILSON MUTISO KASIMU MACHAKOS MATUNGULU MATUNGULU EAST
68 PHILIP LEONARD MUTUA NDOLO MACHAKOS KATHIANI MITABONI
69 ALPPONCE MULWA WAMBUA MACHAKOS KATHIANI UPPER KAEWA/IVETI
70 MUTUKU MICHAEL MUTUA MACHAKOS MAVOKO ATHI RIVER
71 CECILIA MBINYA SEREKA MACHAKOS MAVOKO KINANIE
72 RACHAEL NDUKU NDAMBUKI MACHAKOS MAVOKO SYOKIMAU/MULOLONGO
73 CORNELIUS MUSYOKA KITHEKA MACHAKOS MACHAKOS TOWN MACHAKOS CENTRAL
74 GIDEON SAUL KAVUU MACHAKOS MACHAKOS TOWN MUMBUNI NORTH
75 TIMOTHY WAMBUA KILONZO MACHAKOS MACHAKOS TOWN MUVUTI/KIIMA-KIMWE
76 JUSTUS KYALO KIMATA MACHAKOS MWALA MAKUTANO/MWALA
77 CHARLES NGUVI MUTISYA MACHAKOS MWALA MASII
78 LEONARD WAMBUA KATELA MACHAKOS MWALA MUTHETHENI
79 KYALO PETER KYULI MACHAKOS MWALA WAMUNYU
80 JUSTUS KATUMO MUTWELA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
81 NINA MBITHE KALA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
82 JACQUALINE NZIVA MUNYAO MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
83 BENEDETE MUENI MUSYOKA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
84 RUTH NDUMI MAINGI MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
85 MARGARET NDALANA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
86 PHOEBE KOKI MALWA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
87 ALICE MUKONYO NZIOKA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
88 MARY NDINDA PAUL MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
89 JACINTA NTHAMBI LUKA MACHAKOS NOMINATED NOMINATED
 MAKUENI COUNTY
90 JACKSON KIMANTHI NGOVI MAKUENI MBOONI KITETA/KISAU
91 PATRICK KITHALE MBITHI MAKUENI MBOONI KALAWA
92 JONATHAN MUTUA NDUNGI MAKUENI KILOME MUKAA
93 JONATHAN MUTUA MUTHOKA MAKUENI KAITI KEE
94 JOSIAH WAMBUA KAVITA MAKUENI MAKUENI MUVAU/KIKUUMINI
95 MARTIN MULI MUTUKU MAKUENI MAKUENI MAVINDINI
96 FRANCIS MUNYAO MUTUKU MAKUENI MAKUENI NZAUI/KILILI/KALAMBA
97 DICKSON MUSYIMI MUTAITI MAKUENI MAKUENI MBITINI
98 BENSLEY MWANIA MATHUKU MAKUENI KIBWEZI WEST KIKUMBULYU NORTH
99 BERNARD WAMBUA SAMMY MAKUENI KIBWEZI WEST KIKUMBULYU SOUTH
100 COSMAS MUTUNGA KALELI MAKUENI KIBWEZI WEST EMALI/MULALA
101 COSMAS MUTINDA NZILILI MAKUENI KIBWEST EAST IVINGONI/NZAMBANI
102 GIDEON MUINDE MWANGO MAKUENI NOMINATED NOMINATED
103 SCHOLASTICA MWENI RAYMOND MAKUENI NOMINATED NOMINATED
104 AGNES MUSILI MAILU MAKUENI NOMINATED NOMINATED
105 MAGDALENE NDUKU MULWA MAKUENI NOMINATED NOMINATED
106 ELIZABETH NGINA MUSYA MAKUENI NOMINATED NOMINATED
107 LIZA MBINYA ZAKARIA MAKUENI NOMINATED NOMINATED
108 SHARON MWENI MUTINDA MAKUENI NOMINATED NOMINATED
 HOMA BAY COUNTY
109 BEATRICE ACHIENG MURENDE HOMA BAY NOMINATED NOMINATED
110 JULIUS ODHIAMBO GAYA HOMA BAY KARACHUNYO CENTRAL
 NAROK COUNTY
111 SALANKAT MEMUSI OLE NCHOE NAROK NAROK EAST MOSIRO
 KAKAMEGA COUNTY
112 PHILIP WAKWANALO RUPIA KAKAMEGA MUMIAS WEST ETENJE
 VIHIGA COUNTY
113 PETER AMIHANDA AMUHINDA VIHIGA LUANDA WEMELABI
 BUSIA COUNTY
114 ISMAEL JOHN ORODI BUSIA TESO NORTH MALABA CENTRAL
 MIGORI COUNTY
115 JOSEPH OBONYO OCHOLA MIGORI NYATIKE KACHIENG’G
116 THOMAS MBOYA ODERA MIGORI NYATIKE KANYASA
117 NICHOLAS NGABIYA RIOBA MIGORI KURIA WEST TAGARE
118 RICHARD WAMBURA MIGORI NOMINATED NOMINATED
119 BUNYIGE ANNA OTAIGO MIGORI NOMINATED NOMINATED
 NAIROBI COUNTY
120 BONIFACE DAVID KITAVI NAIROBI KIBRA LAINI SABA
121 ALEXANDER MULATYA NAIROBI EMBAKASI SOUTH KWA NJENGA
122 JANE MUASYA NAIROBI NOMINATED NOMINATED